Правілы гульні ў футбол

Футбол - без перабольшання самая папулярная спартыўная гульня ва ўсім свеце. Велізарная колькасць дарослых мужчын і жанчын, а таксама дзяцей розных узростаў гуляюць у гэтую цудоўную забаву з мячом, якая развівае камандны дух, паляпшае сілу, спрыт і цягавітасць і спрыяе сацыялізацыі.

Афіцыйныя правілы гульні ў футбол незвычайна складаныя і даступныя далёка не кожнаму дзіцяці. Тым не менш, малыя вучацца гуляць у гэтую гульню па сваіх правілах, выкарыстоўваючы толькі толькі асноўныя паняцці і абазначэння. Так ці інакш, дадзеная камандная гульня заўсёды атрымліваецца незвычайна цікавай, займальнай і захапляльнай.

У дадзеным артыкуле мы прапануем вашай увазе правілы дваровага футбола для дзяцей, з дапамогай якіх кожнае дзіця разбярэцца ў тым, якую функцыю ён выконвае, і як можна дапамагчы сваёй камандзе перамагчы ў гэтым няпростым спаборніцтве.

Правілы гульні ў футбол для дзяцей

Для гульні ў футбол абавязкова спатрэбіцца спецыяльная роўная пляцоўка памерам не больш за 30-40 метраў у даўжыню і 15-30 метраў у шырыню. Папярок дадзенай пляцоўкі малюецца рыса, што падзяляе яе на 2 паловы, а па баках усталёўваецца 6 сцяжкоў, 4 з якіх з'яўляюцца вуглавымі, а 2 - сярэднімі.

Па тарцах прамавугольніка ўсталёўваюцца або малююцца аднолькавыя вароты памерам 3-4 метра. Афіцыйная версія гульні складаецца з 2 таймаў па 45 хвілін, якія падзяляюцца 15-хвілінным перапынкам. Калі ж у дваровы футбол гуляюць зусім маленькія дзеці, якія могуць стаміцца ​​за гэты час, працягласць таймаў часта памяншаецца да 15 хвілін, тады як працягласць перапынку складае ўсяго 5 хвілін.

Перад пачаткам гульні ўсе ўдзельнікі дзеляцца на 2 каманды, у кожную з якіх уваходзіць аднолькавы лік гульцоў ад 4 да 11, у залежнасці ад дасягнутых дамоўленасцей паміж бакамі. Астатнія хлопцы пры гэтым могуць размясціцца на лаўцы запасных і дачакацца сваёй чаргі.

Кожны ўдзельнік каманды ў футболе выконвае пэўную функцыю. Пры гэтым ролі паміж гульцамі могуць быць размеркаваны розным чынам - у кожнай камандзе абавязкова прысутнічае адзін брамнік, адзін або некалькі нападнікаў, а таксама паўабаронцы і абаронцы. У пачатку гульні кожны футбаліст займае сваё месца на поле, зыходзячы з абранай расстаноўкі.

Як правіла, гульня пачынаецца са жэрабя. З яго дапамогай вызначаецца, якая каманда першай пачне гульню, а якая - самастойна абярэ вароты. У іншым варыянце мяч разыгрываецца арбітрам, і ў гульню адразу ж ўступае тая каманда, якой удалося займець яго першай.

У любым выпадку, гульня пачынаецца з сярэдзіны поля, дзе капітан адной з каманд або суддзя ўводзіць мяч у гульню. У далейшым, на працягу ўсёй гульні ўдзельнікі імкнуцца падвесці яго як мага бліжэй да варот свайго праціўніка і забіць гол, а таксама не падпусціць гульцоў «варожай» каманды да сваёй палове поля.

Згодна з правіламі, гульня рукой у футболе любымі гульцамі, за выключэннем брамніка, не дапускаецца. Перадаваць, спыняць і абараняць мяч у гэтай гульні дазваляецца толькі нагамі. Пры гэтым нельга ставіць адзін аднаму падножкі або адштурхоўваць іншых рабят рукамі.

Любое парушэнне правілаў у футболе адразу ж фіксуецца суддзёй або яго памочнікам. У залежнасці ад таго, што менавіта адбылося, гулец можа быць папярэджаны ці выдалены з поля. Акрамя таго, камандзе, парушыла правілы, у футболе можа быць прызначаны штрафны ўдар або пенальці. Акуляры, атрыманыя за галы, забітыя ў выніку падобных удараў, залічваюцца камандзе-пераможцу нароўні з астатнімі баламі.

У тым выпадку, калі па выніку двух таймаў вынік спаборніцтва не вызначаны, згодна з правіламі, у футболе прызначаецца дадатковы час. Між тым, неабходнасць у гэтым узнікае толькі толькі ў тым выпадку, калі ў гульні абавязкова павінен быць пераможца. У сяброўскіх матчах дапускаецца прысваенне нічыёй.

Таксама прапануем азнаёміцца з правіламі гульні ў піянербол.